adresa
architekti
projekt
realizácia
Fraňa Mojtu 6, Nitra
Fridrich Weinwurm, Ignác Vécsei
1926
1927

Rodinný dom Dr. Veröa stojí na klinovej parcele, ktorá vznikla krížením dvoch ulíc vilovej štvrte Číneš. Dvojpodlažný puristický dom bol komponovaný z dvoch krídel, ktoré sa otvárali do nárožnej záhrady. V rámci vnútorného priestoru vymedzovali krídla v prízemí ústredný salón lichobežníkového pôdorysu. Špecifikom domu bola veľká pobytová terasa na poschodí, na ktorú sa napájali spálne členov rodiny. Vila Verö sa vďaka tomu atribútu stala predobrazom neskorších terasových domov. Koncom dvadsiatych rokov ju spolu s ďalšou vilou dvojice F. Weinwurm, I. Vécsei zaradili zostavovatelia do publikácie Moderne villas en Landhuisen in Europa en Amerika. Objekt začiatkom deväťdesiatych rokov zbúrali a nahradili replikou, ktorá slúži potrebám reštaurácie. 

Literatúra:
Moderne villas en Landhuisen in Europa en Amerika. Amsterdam 1932.
Fridrich Weinwurm – Architekt Novej doby. Katalóg výstavy. Ed. Štefan Šlachta. Bratislava, SAS 1993, nestránkované, 71 s., tu s. 43.
DULLA, Matúš – MORAVČÍKOVÁ, Henrieta: Architektúra Slovenska v 20. storočí. Bratislava, Slovart 2002. 512 s., tu s. 96, 341.

Zdroj obrázku:
Foltyn, Ladislav: Slovenská architektúra a česká avantgarda 1918 – 1939