Architektonické dielo počas svojej existencie prechádza rôznymi štádiami vývoja a premien. Dozrieva  v čase, a podľa prístupu vlastníka k údržbe dospieva buď k svojmu zániku alebo k obnove, často i k novému využitiu. A práve Dni architektúry 2014 sú venované téme súvisiacej s obnovou historických objektov.

Spoločným znakom vybraných diel je nielen ich nedávna komplexná obnova. Všetky budovy, hoci rôznym spôsobom, poznačilo obdobie socializmu (1948 – 1989). Či už boli objekty odňaté súkromným vlastníkom, alebo ich ohrozil nezáujem, neodbornosť či nesolventnosť zo strany správcu alebo vlastníka – prevažne štátnych inštitúcií. Súčasná doba prináša nové možnosti, ktoré vyplývajú zo záujmu nových súkromných vlastníkov, z potreby aktuálneho využitia, z relatívne neobmedzeného trhu s novými materiálmi  a technológiami, i z otvorenosti k nekonvenčným autorským prístupom. To všetko však zároveň so sebou prináša riziká straty autenticity diel, ich pôvodného charakteru a svojvoľného narábania s nimi.

Výber sme sa snažili koncipovať tak, aby obsahoval stavby rôznej typológie – od individuálneho bývania (rodinný dom staviteľa Ružičku), cez tradičnú koncertnú budovu Reduty, až po príklad z oblasti moderného bratislavského industriálu (Vodná veža, areál Istrochem). Vybrané diela demonštrujú celú škálu rozličných tvorivých prístupov, od sebavedomých autorských vstupov až po hlboký rešpekt k pôvodnému dielu. 

Dni architektúry sa oficiálne otvoria vo štvrtok 15. mája 2014 o 17.00 formou vernisáže výstavy  Monitoring moderny spojenej s panelovou diskusiou vo Výstavnom priestore ÚSTARCH SAV, Dúbravská cesta 9 v Bratislave. Výstava bude kriticky reflektovať súčasnú prax v starostlivosti o dedičstvo modernej architektúry na Slovensku. Osem príkladov špičkových diel Slovenského modernizmu bude reprezentovať súčasnú dobrú prax, ale aj omyly a straty pri ochrane a obnove nášho dedičstva. Koncept výstavy vychádza zo spoločných výskumných projektov Oddelenia architektúry ÚSTARCH SAV, Pamiatkového úradu SR  a Katedry reštaurovania VŠVU v Bratislave. Prinesie unikátne obrazové dokumenty, ale aj skutočné autentické „čriepky“ diel ako Behrensova Neologická synagóga, či Dedečkova Slovenská národná galéria. Panelová diskusia v rámci otvorenia výstavy bude platformou, na ktorej pozvaní architekti a výskumníci zaoberajúci sa obnovou modernej architektúry predstavia čo to je ako vzniká ona dobrá prax.

Moderátorka: Henrieta Moravčíková Hostia: Martin Jančok, Denis Haberland, Martin Kusý a Pavol Paňák, Peter Szalay
Trvanie výstavy: 16. máj – 30. jún 2014 Miesto: Výstavný priestor oA, ÚSTARCH SAV, Dúbravská cesta 9, Bratislava
Koncept a koordinácia: Henrieta Moravčíková, Katarína Andrášiová, Katarína Haberlandová, Laura Pastoreková, Peter Szalay, Mária Topolčanská 
Kontakt: Katarína Andrášiová 0259309296 (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.), Katarína Haberlandová 0259309218  (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.)

www.register.ustarch.sav.sk

Program:

Štvrtok 15. mája

17.00
otvorenie podujatia spojené s vernisážou výstavy Monitoring moderny
Výstavný priestor ÚSTARCH SAV Dúbravská cesta 9 Bratislava 4

Piatok 16. mája

14.00
Ateliér Studený, Partizánska 33, Bratislava 1 (Ján Studený, 2013)

14.00
Rodinný dom staviteľa Růžičku, Krčméryho 15, Bratislava 1 (Beáta Hermannová, Juraj Hermann, 2008)
Na exkurziu je potrebné sa prihlásiť.

15.00
Ateliér Vodná veža, Nobelova 34, Bratislava 3 (Martin Kusý, Pavol Paňák, Jana Paňáková, 2008) 

Sobota 17. mája

10.00
Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Gondova 2, Bratislava 1 (Igor Palčo, Barbara Boríková, Naďa Doletinová, Miroslav Egyed, Jozef Karlubík, Rastislav Kňava, 2007)

11.00
Hotel Tulip House, Štúrova 10, Bratislava 1 (Viktor Šabík a ateliér Šebo-Lichý, interiéry Zuzana Cambelová, 2008) Na exkurziu je potrebné sa prihlásiť.

12.00
City Gate, Nám. SNP 19, Bratislava 1 (Martin Kusý, Pavol Paňák, 2009) Na exkurziu je potrebné sa prihlásiť.

13.00
Reduta, Palackého 2, Bratislava 1 (Gabriel Drobniak, Dušan Jurkovič, Matúš Ivanič – G&D architektonická kancelária, reštaurátorské práce Vladimír Višváder – Villard Bratislava, 2012)

15.00
Vilka Horský park, Prokopa Veľkého 41, Bratislava 1 (Ján M. Bahna, František Starý – AA Ateliér architektúry, 1996)

Nedeľa 18. mája

9.00
Židovské komunitné múzeum a synagóga, Heydukova 11, Bratislava 1 (Martin Lepej, 2012)
Na exkurziu je potrebné sa prihlásiť.

11.00
Obradná sieň na Židovskom cintoríne, Žižkova 36, Bratislava 1 (Ján Lukáč, 2013)
Na exkurziu je potrebné sa prihlásiť.

12.00
Synagóga neológov v Žiline, Hurbanova 11, Žilina (Martin Jančok, o.z. Truc sphèrique, 2014)
Na exkurziu je potrebné sa prihlásiť.